Ziarno wrzucone przez UKSW i IPiSS będzie wzrastało

You are currently viewing Ziarno wrzucone przez UKSW i IPiSS będzie wzrastało
  • Post category:Aktualności
  • Post author:

– UKSW otwiera się na różne przestrzenie i wyzwania społeczne. Dlatego wyszliśmy z propozycją zaradzenia skutkom pandemii wśród osób najbardziej je odczuwających – powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski na spotkaniu z seniorami w Wyszogrodzie.

Było to spotkanie z uczestnikami oraz realizatorami programu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60 +”.

Model wsparcia dla seniorów, najbardziej odczuwających skutki wykluczenia społecznego, wywołanego przez pandemię, opracowali naukowcy z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Jest on obecnie testowany w trzech gminach Mazowsza, w których odsetek seniorów przewyższa średnią. Są to: Wyszogród, Boguty-Pianki oraz Przasnysz. W ramach pilotażu, a w zależności od miejscowych potrzeb odbywają się różnorodne zajęcia z zakresu kultury, sportu, zdrowia, zajęcia z psychologiem czy fizjoterapeutą.

– Innowacyjność projektu polega na tym, że prezentuje on kompleksowe podejście do osób starszych – podkreśliła dr Elżbieta Bojanowska, kierownik projektu. – Skierowany jest on nie tylko do osób starszych aktywnych, ale także tych, którym trudno jest  samodzielnie opuścić dom. Bardzo ważna jest współpraca wszystkich instytucji działających na terenie gmin w realizacji projektu.

Tak również jest w miejsko-wiejskiej gminie Wyszogród, gdzie w realizację pilotażowych zajęć zaangażował się ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, szkoła, dom kultury, parafia, a także harcerze i wolontariusze  oraz Koło Gospodyń Wiejskich. I to właśnie przy dużym udziale pań z KGW w Wyszogrodzie mogą odbywać się warsztaty kulinarne dla tamtejszych seniorów, na które został zaproszony Rektor UKSW.

– Realizacja programu jest dla nas wielkim wydarzeniem, za który bardzo dziękujemy. Wszystkie działania są bardzo potrzebne naszym seniorom – podkreśliła burmistrz miasta i gminy Wyszogród Iwona Gortat.

Opinię tę potwierdzali wszyscy uczestnicy pilotażu w Wyszogrodzie.

– Jesteśmy bardzo zadowolone i bardzo wdzięczne, że ten projekt u nas jest realizowany –mówiła w imieniu grupy Urszula Caban. Wszystkie zajęcia były wysoko ocenione, ale najbardziej cenne spotkania z psychologiem i fizjoterapeutą. Już dziś wiadomo, że sprzęt do rehabilitacji zakupiony w ramach programu będzie dalej służył seniorom w klubie Senior Plus, który niebawem zostanie tu otwarty. Ale nie tylko on zostanie, ale coś jeszcze bardziej cennego – relacje.

– Wcześniej znaliśmy się wszyscy, ale na zasadzie: dzień dobry. Dziś połowę życiorysu każdego się zna. I na pewno dalej będziemy się spotykać – zadeklarowała Elżbieta Rutecka.

– Ziarenko wrzucone przez UKSW i IPiSS będzie wzrastało – podsumował spotkanie w Wyszogrodzie rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.