Instytut Pracy i Spraw Socjalnych

W 1962 r. utworzony został Instytut Pracy, który w 1972 r. przekształcono w Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Obecnie jest wiodącą placówką naukowo-badawczą w Polsce w zakresie interdyscyplinarnych badań nad problemami pracy i polityki społecznej. IPiSS prowadzi badania w takich obszarach jak: zatrudnienie i rynek pracy, prognozy podaży i popytu na pracę, zarządzanie zasobami ludzkimi, system zabezpieczenia społecznego, w sposób szczególny zaś ubezpieczenia społeczne i systemem pomocy społecznej, a także ekonomia społeczna.

Pracownikami IPiSS są osoby o wysokich kwalifikacjach naukowych i dużym dorobku badawczym, co jest podstawą do prowadzenia wielu projektów, istotnych z punktu widzenia polityki społecznej państwa. Kierunki prac badawczych są dostosowane do bieżących potrzeb poli­tyki społeczno-gospodarczej kraju. W Instytucie funkcjonują dwa piony badawcze: Polityki Społecznej oraz Zatrudnienia i Rynku Pracy. W pionie Zatrudnienia i Rynku Pracy pod opieką merytoryczną ekspertów rozwijany jest m.in. System Internetowych Ofert Pracy. Jest to unikatowe narzędzie, które stanowi istotne źródło danych o popycie na pracę dla Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także dla wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy. Administracji rządowej, jak i samorządowej służą rezultaty badań i ekspertyz prowadzonych w pionie Polityki Społecznej. Obejmują one m.in. wyznaczanie tzw. koszyków minimalnej konsumpcji, które stanowią granicę ubóstwa skrajnego (minimum egzystencji) oraz minimum socjalnego. Na potrzeby Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej regularnie prowadzone są prace, w ramach których wyznaczany jest próg interwencji socjalnej oraz próg wsparcia dochodowego rodzin.

W odpowiedzi na problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa IPiSS prowadzi analizy dotyczące ryzyka niesamodzielności i potrzeb seniorów, zarówno z perspektywy instytucjonalnej, jak i możliwości świadczenia opieki w środowisku rodzinnym. Ważnym zadaniem jest  prowadzenie badań ewaluacyjnych programów rządowych.  

W strukturze Instytutu znajduje się również Ośrodek Modelowania Ekonometrycznego i Ośrodek Big Data.

Instytut posiada własne wydawnictwo naukowe oraz prowadzi redakcje trzech czasopism naukowych: Polityka Społeczna – MEiN 70 pkt.; Niepełnosprawność i Rehabilitacja – MEiN 70 pkt.; Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – MEiN 40pkt.