
W ramach projektu: „Wsparcie 60plus. Innowacyjny model spersonalizowanych usług kierowanych do osób niesamodzielnych”, realizowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (nr projektu: FERS.01.01-IP.02-0013/24), w dniach 13–16 marca 2025 r. odbyło się ponadnarodowe spotkanie partnerów pn.: „Kluczowe zagadnienia Innowacyjnego Modelu Spersonalizowanych Usług – wymiana informacji i doświadczeń”. W trakcie, którego partnerzy projektu tj.: eksperci Centrum Badań nad Starością i Starzenia się Społeczeństwa. Referencyjnego Ośrodka Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu oraz Stowarzyszenia Miłosierdzia Bożego z Litwy dyskutowali nad horyzontalnymi zagadnieniami IMSU, wymieniali się kluczowymi informacjami i doświadczeniami niezbędnymi z punktu widzenia przygotowania Modelu.
Podczas czterodniowego spotkania realizatorzy projektu mieli możliwość zapoznania się m.in.: z działaniami skierowanymi do seniorów o ograniczonym stopniu samodzielności w Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych, z różnymi formami terapii i innych działań prowadzonych wśród starszych pensjonariuszy, które wspierają i podnoszą ich samodzielność w placówkach całodobowych.
Był to również czas spotkań z aktywnymi osobami starszymi, które będą wolontariuszami w projekcie, a przede wszystkim z seniorką, która uczestniczyła w projekcje „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”, a której przypadek stał się kanwą opracowania IMSU.
