Kiedy kilka miesięcy temu kończył się projekt dla seniorów z trzech mazowieckich gmin (Łagodzenie skutków pandemii wśród osób wysokiego ryzyka – 60+), ich uczestnicy zapewniali, że nie tylko będą kontynuować spotkania w swoich gminach, ale będą odwiedzać się wzajemnie w gminach i nadal integrować. I tak się dzieje.
28 września 2023 seniorzy z Klubu „Senior+” w Wyszogrodzie wraz z seniorami z Gminy Boguty – Pianki, pod przewodnictwem ks. Rafała Bednarczyka – proboszcza parafii Rębowo, wybrali się na wycieczkę do Płocka. Głównym jej celem było zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Zwiedzanie rozpoczęło się w Muzeum Mazowieckim, które słynie z ekspozycji z okresu secesji. Seniorzy oglądali wystawę z pięknymi aranżacjami wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski. Kolejnym miejscem zwiedzania była Bazylika Katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, która jest jedną z pięciu najstarszych polskich katedr. Romańska świątynia powstała na Wzgórzu Tumskim w miejscu drewnianego kościoła, w którym – jak twierdził Gall Anonim – pasowano na rycerza księcia Bolesława Krzywoustego. W jej wnętrzu znajdziemy kopię brązowych Drzwi Płockich, będących unikatowym przykładem sztuki romańskiej w tej części Europy. Zachwyca swym pięknem polichromia z herbami wszystkich biskupów płockich. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Muzeum Diecezjalnego w Płocku, które jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Placówka posiada jeden z pięciu najbogatszych skarbców muzealnych. Do najważniejszych eksponatów należą: kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku, herma św. Zygmunta z XIV wieku (patrona miasta Płocka), zdobiona diadem piastowskim z XIII wieku; tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą; kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII wieku.
Końcowym etapem wycieczki była wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przy klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Przewodnik wycieczki opowiadał o historii powstania obiektu oraz objawieniu Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej. Na koniec zwiedzania seniorzy modlili się koronką do Miłosierdzia Bożego. Następnie grupa udała się do Wyszogrodu, gdzie w siedzibie Klub „Senior+” zostali przywitani przez burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród – Iwonę Gortat oraz sekretarza Gminy i Miasta Wyszogród – Wiolettę Dobrowolską. Seniorzy Klubu przygotowali dla wszystkich ciepły posiłek.
To był piękny, wspólnie spędzony dzień.