Przasnysz
Gmina miejska Przasnysz znajduje się w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie przasnyskim, nad rzeką Węgierką. Zamieszkuje ją ponad 17 tys. mieszkańców. Miasto Przasnysz jest siedzibą kilku ogólnopolskich firm. Ma dość dobre połączenia komunikacyjne (autobusowe) z innymi ośrodkami miejskimi województw mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Na wschód od miasta znajduje się lądowisko Aeroklubu Północnego Mazowsza. Przasnysz dysponuje bogatą infrastrukturą edukacyjną, społeczną i usługową. Na terenie miasta znajdują się cztery szkoły podstawowe, szkoły średnie, biblioteka, dom kultury. Działa miejski ośrodek pomocy społecznej i powiatowe centrum pomocy rodzinie. W Przasnyszu funkcjonuje szpital powiatowy oraz pięć przychodni oferujących opiekę ambulatoryjną. W mieście znajdują się 3 parafie rzymskokatolickie (parafia Chrystusa Zbawiciela, parafia św. Wojciecha, parafia św. Stanisława Kostki). W Przasnyszu są także 4 zgromadzenia zakonne tj. ojcowie pasjoniści, siostry klaryski kapucynki, Siostry Pasjonistki Św. Pawła od Krzyża oraz Siostry Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo.
Sytuacja demograficzna
W 2021 r. gmina miejska Przasnysz liczyła 17 055 mieszkańców, z czego 52% stanowiły kobiety a 48 proc. mężczyźni. Aż 4 555 (27%) mieszkańców gminy to osoby powyżej 60 roku życia. Wśród nich znaczną część stanowią osoby w wieku do 70 roku życia. Kobiety w wieku powyżej 80 lat stanowią 9,9% a mężczyźni 2% ogółu osób starszych.
Sytuacja ekonomiczna
Miasto Przasnysz stawia na rozwój infrastruktury, w tym o charakterze przemysłowym. Na terenie powiatu znajdują się przedsiębiorstwa produkcyjne o zasięgu ogólnopolskim (m.in. Kross, Mlekoma, oddział ABB). Dochody na 1 mieszkańca w 2020 r. wynosiły 5,1 tys. zł., a więc znacznie poniżej przeciętnych dochodów w województwie mazowieckim.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 9,5% Wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych 54 proc. stanowiły kobiety. Udział długotrwale bezrobotnych wynosił 48,6% Udział rodzin korzystających z pomocy społecznej z powodu bezrobocia zmniejszał się w latach 2015-2019 r. (z poziomu 76% do 58%), a w 2020 wzrósł, wynosząc 69%
Usługi społeczne i aktywność społeczna
W 2020 r. z usług opiekuńczych w gminie korzystało 46 osób, 76 osób z poradnictwa specjalistycznego i dwie – z interwencji kryzysowej. Wypłacono 663 świadczenia pieniężne w formie zasiłków okresowych i 1056 w formie zasiłków stałych. Spośród wszystkich osób, które uzyskały wsparcie z pomocy społecznej w 2020 r., 94 były w wieku produkcyjnym (w tym 62 kobiety.)
W gminie działają placówki opieki całodobowej. Jest to Dom Pomocy Społecznej dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie (nie jest to placówka dedykowana seniorom), a także Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, który przeznaczony jest dla 115 osób w podeszłym wieku i somatycznie chorych.
Przy Urzędzie Miasta działa Rada Seniora. W Domu Nauczyciela w budynku po Bibliotece Miejskiej istnieje Klub Seniora. Miejscem aktywności osób starszych są dwa Uniwersytety Trzeciego Wieku, przy Uczelni Lingwistyczno-Technicznej oraz Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
Aktywność instytucji kultury
W Przasnyszu funkcjonuje kilka doświadczonych lokalnych instytucji kultury. Są Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi – Kotkowskiego, Muzeum Historyczne, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej oraz Federacja ROSA Centrum Animacji i Wsparcia dla Społeczności Lokalnej w Przasnyszu.
Źródła danych i informacji:
Abucewicz M. (2021), Sytuacja ekonomiczna i na rynku pracy w gminach województwa mazowieckiego, ekspertyza w projekcie pn. Łagodzenie skutków pandemii COVID-19 wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”.
Cieślik J. Król M., Matuszewska K., Sęk A. (2021), Ocena Zasobów Pomocy Społecznej gminy miejskiej Przasnysz za 2020 rok, baza danych CAS MRiPS.