23 seniorów uczestniczyło w warsztatach malarskich w gminie Boguty-Pianki.
To były wyjątkowe zajęcia realizowane w ramach projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” w gminie Boguty – Pianki. W starej zagrodzie młynarza z XIX-wiecznym młynem, która znajduje się we wsi Drewnowno-Ziemaki, w czwartek, 23 czerwca, rozstawili sztalugi seniorzy, uczestniczący w pilotażowym programie UKSW i IPiSS. Pod okiem eksperta, absolwenta ASP Pawła Jasionowskiego, przy słonecznej pogodzie, przez kilka godzin przenosili na płótno urzekający pięknem krajobraz.
— To super sprawa – mówi Elżbieta Budziszewska, emerytowana nauczycielka plastyki i matematyki, która wciąż uczy w szkole. – W miarę możliwości uczestniczę w różnych zajęciach, głównie popołudniowych, które są odskocznią od codziennego, szarego życia. Na tych zajęciach poznajemy się, integrujemy, zaprzyjaźniamy, co jest ważne dla każdego, a szczególnie dla nas, seniorów.
– U nas seniorzy odmłodnieli! – dodaje Jadwiga Tymińska, która uczestniczyła już w zajęciach kulinarnych i spotkaniach z psychologiem. – Jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje.
Jak podkreśla Izabela Bogucka, kierownik projektu w gminie Boguty-Pianki dużym zainteresowaniem seniorów cieszą się właśnie zajęcia artystyczne, w tym wokalne, taneczne, a także zajęcia sportowe oraz fizykoterapia. – Ogromne powodzenie mają także spotkania z psychologiem, zarówno indywidualne jak i grupowe.
Wójt Jędrzej Michał Drewnowski zauważa, że aż 27 proc. mieszkańców gminy stanowią osoby 60+.
– Cieszymy się, że projekt „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” trafił do nas. Mamy nadzieję, że zostaną nim objęte kolejne grupy seniorów. W naszej gminie odbiór programu jest bardzo pozytywny i to nie tylko wśród seniorów, ale w całym społeczeństwie – podkreśla. – Jego realizacja pozytywnie oddziaływuje na całą gminę. Dzięki projektowi organizujemy na przykład kino plenerowe, z którego w ramach integracji międzypokoleniowej będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy gminy.
Dr Elżbieta Bojanowska, dyrektor IPiSS, pracownik naukowy UKSW i kierownik projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” z zainteresowaniem obserwowała testowanie modelu w praktyce.
– Jest to niezwykle satysfakcjonujące, że seniorzy tak pozytywnie odbierają zaproponowane przez nas działania i tak się angażują. Plener malarski odbywa się w niezwykłym miejscu, gdzie walory historyczne mieszają się z kulturą ludową oraz pięknym otoczeniem przyrody. To wszystko ma pomóc w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób starszych.