Nowy projekt realizowany przez Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa UKSW

You are currently viewing Nowy projekt realizowany przez Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa UKSW

Umowę partnerską w celu realizacji projektu „Wsparcie 60 plus. Innowacyjny model spersonalizowanych usług skierowanych do osób niesamodzielnych” podpisali rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski, dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dr hab. Agnieszka Sowa – Kofta oraz burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.

Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie interdyscyplinarnych rozwiązań podnoszących jakość życia niesamodzielnych osób w wieku 60 plus w miejscu ich zamieszkania poprzez jak największe usamodzielnienie.

– Dzisiejsze wydarzenie stanowi ważny krok w rozwoju naszej Uczelni oraz w jej działalności na rzecz społeczności lokalnej. Podpisanie niniejszej umowy to nie tylko formalny akt, ale przede wszystkim początek nowego, wartościowego projektu skierowanego do seniorów – powiedział rektor UKSW podpisując umowę. – Wierzę, że nasza współpraca przyniesie wymierne korzyści, przyczyniając się do poprawy jakości życia osób starszych oraz wzmocnienia ich roli w społeczeństwie. Dziękuję wszystkim podmiotom zaangażowanym w ten projekt. Niech będzie on źródłem inspiracji i pozytywnych zmian – dodał.

Liderem projektu „Wsparcie 60 plus. Innowacyjny model spersonalizowanych usług skierowanych do osób niesamodzielnych” jest Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, partnerami UKSW oraz Gmina Miasto Przasnysz a partnerem ponadnarodowym Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Litwy.

– Jednym z wielu efektów pierwszego realizowanego przez CBS ROB projektu pt.: „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”, było podniesienie poziomu sprawności i samodzielności jednej z uczestniczek pilotażu, która była po udarze i nie opuszczała domu oraz miała bardzo duże problemy z mową. Skierowane kompleksowe działania, prowadzone w jej domu spowodowały, że ta Pani zaczęła wychodzić z domu, a na jednym z naszych spotkań projektowych opowiedziała  swoją historię – mówi dr Elżbieta Bojanowska, dyrektor Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy.

– I właśnie przypadek tej Pani, stał się kanwą do zaprojektowania nowych działań, a co ważne także ich przetestowanie. W Polsce bowiem nie występuje zindywidualizowany/ spersonalizowany pakiet różnorodnych usług w zakresie m.in.: terapii zajęciowej, wsparcia psychologicznego, logopedycznego, opiekuńczego, pielęgnacyjnego, rehabilitacji/fizjoterapii, świadczonych w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej 60plus, który jest dopełniony przez pracę wolontariuszy (aktywne osoby starsze), mający na celu podniesienie ich jakości życia. Nie ma też – w odniesieniu do usług świadczonych osobom niesamodzielnym w miejscu zamieszkania – wystandaryzowanego systemu oceny potrzeb tych osób. Dlatego chcemy zaprojektować kompleksowy model wsparcia obejmujący różne usługi o charakterze opiekuńczych i aktywizującym wobec osób o różnym stopniu niesamodzielności. Spersonalizowany pakiet usług będzie dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby, przy jednoczesnym współuczestniczeniu przez nią w planowaniu zakresu podejmowanych działań – dodała dr Bojanowska.

dr hab. Agnieszka Sowa-Kofta, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, Łukasz Chrostowski

Projekt będzie realizowany na podstawie dwóch kompatybilnych modułów. Pierwszy z nich zakłada diagnozę możliwości funkcjonalnych (ocenę poziomu samodzielności) osób niesamodzielnych 60 plus biorących udział w projekcie.

Drugi moduł dostarczy spersonalizowany pakiet usług w zakresie m.in.: terapii zajęciowej, wsparcia psychologicznego, logopedycznego, opiekuńczego, pielęgnacyjnego, rehabilitacji/fizjoterapii. Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej. Dodatkowym elementem modelu będą usługi wolontariuszy, udzielających wsparcia oraz doposażenie uczestników projektu w sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie i wspierające mobilność w wykonywaniu czynności życia codziennego.

Projekt będzie realizowany od 01 marca 2025 r. do 27 lutego 2027 r.

Uczestnicy spotkania