Edukacja senioralna a jakość życia osób starszych
Celem prac badawczych realizowanych w ramach zadania pn. „Edukacja Senioralna a jakość życia osób starszych” jest wspieranie rozwoju edukacji senioralnej w Polsce poprzez dostarczenie interesariuszom polskiego systemu edukacji i polityki społecznej pogłębionych danych ilościowo-jakościowych oraz określeniu, w jakim stopniu podejmowane działania edukacyjne i włączające skierowane do seniorów a wdrażane na poziomie lokalnym/regionalnym mają wpływ na podnoszenie ich jakości życia.
Świat na miarę seniora – sytuacja osób starszych w Polsce
Celem zadania jest pogłębienie wiedzy naukowej prezentującej sytuację osób starszych w wymiarze społeczno-ekonomicznym, zdrowotnym, rodzinnym, a także dostępności i korzystania z usług społecznych, relacji międzypokoleniowych, włączenia cyfrowego, wartości istotnych dla seniorów z perspektywy ich jakości życia, potrzeb osób w wieku senioralnym, możliwości i stopnia ich zaspokojenia oraz realizowanych przez seniorów działań w kontekście ich przeszłych doświadczeń życiowych i obecnych możliwości.
Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+
Celem projektu jest przygotowywanie do zaimplementowania modelu wsparcia: „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”. Projektowane prace badawcze i planowana interwencja mają zweryfikować faktyczne potrzeby starszej populacji w czasie pandemii w zakresie możliwości partycypacji społecznej oraz potencjalnego wpływu długotrwałego wykluczenia społecznego na stan zdrowia psychicznego, ryzyko depresji oraz stan zdrowia fizycznego.