Barwne kwiaty, owoce, ryby czy motyle to tylko niektóre z motywów wykonanych w technice batiku przez przasnyskich seniorów.
W ostatni piątek lipca na warsztaty batiku do Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu oprócz seniorów przybyło wielu gości zainteresowanych realizacją projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+”. W Przasnyszu bowiem seniorzy mają wiele propozycji aktywnego i pożytecznego spędzenia czasu.
– Wszystko mi się podoba: gimnastyka, nordic waking, zajęcia z psychologiem, a szczególnie z dietetykiem – wylicza Urszula Milkiewicz. – Dietetyk dla każdego z nas indywidualnie ułożył dietę. Dostaliśmy dużo cennych uwag jak dbać o zdrowie – podkreśla pani Urszula, która pod okiem instruktora plastyki Tomasz Jakubowskiego wykonuje w technice batiku soczystego arbuza.
– Bardzo dużo osób jest starszych, samotnych, którzy nie mają co robić – zauważa Alina Kocner, maczając pędzel w ciepłym wosku, którym pokrywa kwietny wzór na płótnie. Jeszcze do niedawna nie wiedziała, co to jest batik, dziś z radością uczestniczy w zajęciach.
– Mnie wszystkie zajęcia odpowiadają – podkreśla z uśmiechem.
Z Anną Herubińską wspominają trudny czas pandemii, kiedy wychodziło się z domu tylko z konieczności i w stresie. Dla pań ważne jest nie tylko to, że teraz mogą uczestniczyć w różnorodnych, interesujących zajęciach, ale po prostu wyjść z domu, spotkać się w większej grupie osób, nawiązać nowe znajomości.
– Teraz to jest zupełnie inny świat – mówi Urszula Milkiewicz.
Projekt „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” w gminie Przasnysz realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współudziale wielu innych samorządowych jednostek, w tym Urzędu Gminy, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Muzeum Historycznego.
– Wśród wielu projektów skierowanych do osób starszych, ten jest wyjątkowy. On w sposób kompleksowy, holistyczny angażuje seniorów, obejmując sferę społeczną, psychiczną, duchową i artystyczną – mówi Joanna Cieślik, kierownik projekt w gminie Przasnysz. I dodaje: – Dzwonią do nas dzieci naszych seniorów i dziękują nam, widzą bowiem pozytywne zmiany w zachowaniach swoich bliskich.
– Zajęcia dla seniorów mają bardzo ważny, szerszy skutek społeczny – podkreśla burmistrz miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski. – Jestem przekonany, że to, co rozpoczyna się w Przasnyszu w przyszłości będzie miało przełożenie na wszystkie samorządy w Polsce.
W spotkaniu z przasnyskimi seniorami uczestniczyła dr hab. Agnieszka Sowa-Kofta, prof. Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych: – Jest to fantastyczne zobaczyć jak nasze propozycje przekładają się na działania praktyczne – mówi. – Innowacyjność w realizacji projektu w Przasnyszu polega na tym, że również seniorzy, którzy są niedowidzący albo z ograniczoną możliwością poruszania, mogą w swoim domu uczestniczyć w zajęciach z fizjoterapeutą, psychologiem, a także w zajęciach rękodzieła artystycznego – podkreśla.
Zajęcia w pracowni batiku w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu obserwowali dziennikarze TVP Info, TVP 3 oraz płockiego oddziału tygodnika „Gość Niedzielny”.