
Projekt: „Wsparcie 60plus. Innowacyjny model spersonalizowanych usług skierowanych do osób”, dofinansowany z Funduszy Europejskich realizowany (od 1.03.2025 do 28.02.2027) jest przez Zespół Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy UKSW wraz z ekspertami Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, Gminą Miejską Przasnysz oraz Wspólnotą Miłosierdzia Bożego z Litwy.
Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie interdyscyplinarnych rozwiązań w zakresie podniesienia jakości życia niesamodzielnych osób 60plus w ich miejscu zamieszkania poprzez jak największe ich usamodzielnienie, które będzie możliwe dzięki stworzeniu rozwiązania zawierającego dwa kompatybilne moduły:
- MODUŁ I: diagnoza możliwości funkcjonalnych (ocena poziomu samodzielności) poszczególnych osób niesamodzielnych 60 plus biorących udział w testowaniu innowacyjnego modelu spersonalizowanych usług (IMSU);
- MODUŁ II: spersonalizowany pakiet usług w zakresie m.in.: terapii zajęciowej, wsparcia psychologicznego, logopedycznego, opiekuńczego, pielęgnacyjnego, rehabilitacji/fizjoterapii, świadczony w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej 60plus.
Dodatkowym elementem modelu będą usługi wolontariuszy (aktywne osoby starsze), udzielające wsparcia oraz doposażenie uczestników projektu w sprzęty ułatwiające codzienne funkcjonowanie i wspierające mobilność w wykonywaniu czynności życia codziennego.
Potrzeby w zakresie planowanego wsparcia oraz rodzaj i zakres świadczonych usług będzie wynikał z przeprowadzonej diagnozy (moduł I). Spersonalizowany pakiet usług będzie dostosowany do potrzeb i możliwości danej osoby, przy jednoczesnym współuczestniczeniu przez nią w planowaniu zakresu podejmowanych działań.
