Dziękujemy – to słowo było najczęściej powtarzane w czasie spotkania w Wyszogrodzie seniorów, władz i instytucji samorządowych z twórcami programu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60 +”.
Podsumowanie czterech miesięcy realizacji pilotażowego programu odbyło się 21 października w położonym nad Wisłą budynku Szkutni. To tutaj, na co dzień seniorzy uczestniczą w wielu zajęciach, przede wszystkim z fizykoterapeutą w dobrze wyposażonej, dzięki projektowi, sali do ćwiczeń i rehabilitacji.
– Te zajęcia cieszyły się największą popularnością wśród naszych seniorów – podkreśliła kierownik projektu Monika Kaźmierczak – ale podobnie zajęcia z psychologiem, dietetykiem, zajęcia artystyczne, z szydełkowania, kulinarne, komputerowe… – wymieniała.
Seniorzy ciepło wspominali wspólne wyjazdy do Warszawy śladami prymasa Stefana Wyszyńskiego, z ks. dr hab. Rafałem Bednarczykiem, prof. ucz. na UKSW, wyjazd do Torunia, a także kino letnie nad Wisłą i potańcówkę jak za dawnych lat.
– Realizacja projektu wniosła wiele radości w codzienne życie naszych seniorów – stwierdziła burmistrz miasta i gminy Wyszogród Iwona Goratat, dziękując autorom projektu z UKSW i IPiSS za możliwość uczestniczenia w nim. – Z pilotażu cieszą się nie tylko uczestnicy programu, ale ich rodziny – mówiła burmistrz, przytaczając usłyszane zdanie: „mama dostała skrzydeł dzięki projektowi”.
Potwierdzały to zadowolne i uśmiechnięte panie – uczestniczki projektu.
– Nastroje są bardzo dobre. Ten projekt nas zintegrował. Wcześniej mijaliśmy na ulicy, a dzięki programowi się naprawdę poznałyśmy – stwierdziła w imieniu grupy Elżbieta Nowak, deklarując, że nawet po zakończeniu projektu będą się spotykać, by aktywnie spędzać czas i pomagać sobie wzajemnie.
Burmistrz Iwona Gortat zapewniła, że od 1 stycznia w Wyszogrodzie ruszy wyremontowana siedziba klubu seniora, gdzie przeniesiony zostanie sprzęt rehabilitacyjny.
Na koniec dziękowali goście z Warszawy z dr Elżbietą Bojanowską, kierowniczką projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60 +”.
– Dziękujemy, że przyjęliście Państwo zaproszenie do udziału w programie. Widzimy, że przyniosło to paniom wiele satysfakcji, radości i bardzo wzmocniło. Cieszy nas, że nasza propozycja sprawdziła się w rzeczywistości.