Edukacja senioralna a jakość życia osób starszych – Założenia

Zespół ekspertów z Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy wraz z zespołem Fundacji Polskiej Akademii Nauk realizuje zadanie badawcze zlecone Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie Decyzji nr Nr 112/WFSN/2023 od 1 listopada 2023 r. do 31.12.2026 roku

Zespół ekspertów z Centrum Badań nad Starością i Starzeniem się Społeczeństwa. Referencyjny Ośrodek Badawczy wraz z zespołem Fundacji Polskiej Akademii Nauk realizuje zadanie badawcze zlecone Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie Decyzji nr Nr 112/WFSN/2023 od 1 listopada 2023 r. do 31.12.2026 roku

Głównym celem zadania jest wsparcie rozwoju edukacji senioralnej w Polsce poprzez przeprowadzenie kompleksowych badań naukowych mających na celu dostarczenie interesariuszom polskiego systemu edukacji i polityki społecznej pogłębionych danych ilościowo-jakościowych oraz określenie, w jakim stopniu podejmowane działania edukacyjne i włączające skierowane do seniorów wdrażane na poziomie lokalnym/regionalnym mają wpływ na podnoszenie ich jakości życia.

Szczegółowe cele projektu:

1. Przeprowadzenie aktualnej diagnozy edukacji senioralnej w Polsce z uwzględnieniem jej realizatorów i dostępnych instrumentów wsparcia na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
  2. Określenie niezbędnych czynników i warunków do optymalnej efektywności działań w obszarze edukacji senioralnej w Polsce.
  3. Opracowanie katalogu rekomendacji w zakresie edukacji senioralnej ukierunkowanych na podnoszenie jakości życia osób starszych.