Dobre praktyki na rzecz seniorów

You are currently viewing Dobre praktyki na rzecz seniorów

Celem niniejszego artykułu jest prezentacja opracowanych i zrealizowanych programów, które zostały podjęte w ramach walki z często niekorzystną w wielu wymiarach sytuacją seniorów, w tym z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 ponoszonymi przez osoby starsze.

W tekście podjęto próbę przedstawienia dobrych praktyk z sześciu obszarów działania mających kluczowe znaczenie dla osób w wieku powyżej 60 lat, którymi są: zdrowie psychiczne i fizyczne, aktywność społeczna, aktywność kulturalna, usługi opiekuńcze i inne usługi społeczne, zabezpieczenie finansowe oraz aktywność na rynku pracy. W opracowaniu odwołano się do przykładów pomyślne zrealizowanych programów pomocowych w różnych państwach świata, zarówno z okresu pandemicznego, jak i z lat wcześniejszych.

Pozytywne rezultaty dobrych praktyk, w których centrum znajduje się troska o poprawę warunków i jakości życia osób starszych, stanowią swoisty drogowskaz wskazujący kierunek podejmowania dalszych działań w tych dziedzinach. Świadczą także o tym, że wysiłki różnego rodzaju podmiotów – państwowych i prywatnych, rządowych i pozarządowych oraz stowarzyszeń i inicjatyw obywatelskich – mogą w znacznym stopniu przyczynić się do polepszenia warunków funkcjonowania seniorów w życiu codziennym, nawet w tak bezprecedensowej sytuacji, jak ogłoszona pandemia COVID-19.