Warsztaty rękodzieła oraz literacko-kulinarne, pokazy kina plenerowego, zajęcia taneczne, nordic-walking, potańcówki i wystawa starych fotografii – to niektóre z form zajęć przygotowanych dla seniorów-uczestników Modelu Interwencji Społecznej w gminie Boguty-Pianki.
Podpisanie umowy, 10 maja, między Gminą Boguty-Pianki a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczęło wdrażanie w gminie Modelu Interwencji Społecznej. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele partnera projektu – Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Zespół UKSW i IPiSS odwiedził gminne placówki, w których będą realizowane innowacyjne i modelowe działania interwencji społecznej, opracowane w ramach projektu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60+” .
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy działania realizatorów projektu koncentrować będą się na wdrożeniu takich mechanizmów interwencji, które spowodują zaaktywizowanie osób starszych przy jednoczesnym ograniczeniu procesu wycofywania się tej grupy z życia społecznego. Przewiduje się, że dzięki wdrożeniu Modelu Interwencji Społecznej wzmocniona zostanie integracja społeczności lokalnych oraz zostaną stworzone sieci współpracy na poziomie instytucjonalnym. W ten sposób możliwa stanie się efektywna koordynacja działań skierowanych do grupy osób starszych, szczególnie w okresie pandemii i postpandemii.
Seniorzy zaangażowani w projekt będą mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach rękodzieła oraz literacko-kulinarnych. Wezmą udział w pokazach kina plenerowego, zajęciach tanecznych czy nordic walking, a także w potańcówkach zorganizowanych w „starym stylu” .
Ponadto seniorzy przygotują wystawę starych fotografii, pomogą lokalnej społeczności w pielęgnowaniu dawnych obrzędów oraz wesprą przedszkolaków w procesie ich edukacji.
W ramach pilotażu działa również wsparcie informacyjno-doradcze dla osób starszych i opiekunów osób niesamodzielnych oraz telefon wsparcia i zaufania dla osób starszych i ich opiekunów. Zostaną przeprowadzone także szkolenia dla pracodawców i pracowników w wieku okołoemerytalnym, dotyczące korzyści z przedłużania aktywności zawodowej.